Jak wygląda procedura złomowania pojazdu?

Kasację pojazdu bierze się pod uwagę w kilku sytuacjach. Najczęściej jest ona rozważana, gdy nasz samochód jest niesprawny, a lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Pomysł ten wydaje się trafiony również wtedy, gdy auto jest na tyle zepsute, że koszty naprawy przewyższają jego wartość w danym momencie. Demontaż okazuje się jedynym wyjściem także w sytuacji, gdy posiada się bezużyteczny, spalony, bądź powypadkowy wrak.

Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie aut. W Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu oraz w innych większych miastach bez problemu można znaleźć legalną stację demontażu. Sprawdź, jak przeprowadzić ten proces zgodnie z obowiązującymi przepisami!

Jak znaleźć godny zaufania punkt kasacyjny?

Stacje demontażu pojazdów to podmioty, które zajmują się kasacją aut powypadkowych, niesprawnych, starych lub wycofanych z eksploatacji. Legalne punkty tego typu powinny mieć odpowiednie uprawnienia oraz zezwolenie na działalność wydawane przez marszałka danego województwa.

Przed wyborem konkretnego miejsca, w którym dokona się złomowania, należy sprawdzić jaki zakres usług oferują firmy działające w najbliższej okolicy. Niektóre z nich wyrażają gotowość udostępnienia swoim klientom lawety. Warto również zainteresować się cennikiem poszczególnych punktów – pozwoli to wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Kasacja auta – jakie dokumenty przygotować?

Do wizyty w stacji demontażu pojazdów należy dobrze się przygotować. Przede wszystkim niezbędne jest zaopatrzenie się w dokumenty, które pozwolą potwierdzić tożsamość danej osoby, wykażą, że jest ona właścicielem pojazdu, a także zaświadczą, jaki jest stan samochodu kierowanego do kasacji:

  • Nie można zapominać o dowodzie osobistym, paszporcie lub prawie jazdy.
  • Z kolei dowód rejestracyjny i karta pojazdu stanowią źródło informacji o pochodzeniu auta i jego stanie.
  • Niekiedy wymagane jest również przedstawienie upoważnienia oraz zgody. To pierwsze ma duże znaczenie, gdy samochód przekazuje do kasacji osoba, która nie jest jego prawnym posiadaczem. Natomiast drugie ze wskazanych pism jest konieczne, gdy pojazd ma więcej niż dwóch właścicieli.

Procedura złomowania pojazdu – podsumowanie

Profesjonalna stacja złomowania pojazdów – szrot-warszawa.pl, po zakończonym demontażu, powinna przedstawić Ci wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające fakt przeprowadzonych prac. Należy upewnić się, że nastąpiło dopełnienie formalności, a karta pojazdu, tablice i dowód rejestracyjny zostały unieważnione. Następnie pozostaje 30 dni na złożenie tych oświadczeń w miejscowym wydziale komunikacji. Wtedy samochód będzie ostatecznie wyrejestrowany.

 

Silnik do kosiarki traktorka
. Silnik do kosiarki traktorka to jeden z najważniejszych elementów, który decyduje o jej wydajności i...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.