Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Wilgoć w połączeniu z niskimi temperaturami powietrza oraz środki chemiczne, którymi posypywane będą zimą ulice, mogą powodować znaczące uszkodzenia samochodu. Jeżeli zależy Ci na dobrej kondycji pojazdu, chcesz aby jak najdłużej prezentowało się efektywnie – odpowiednio zabezpiecz samochód. Ale jak tego dokonać?

Zacznij od oceny uszkodzeń

W pierwszej kolejności musisz poszukać ubytków lakieru, rys i ognisk rdzy. Szczególną uwagę należy poświęcić newralgicznym miejscom , jak nadkola, klapa bagażnika i maska. Zwróć także uwagę na wystające elementy karoserii. Jeśli znajdziesz płytkie i niewielkie rysy, wystarczy polerowanie. W przypadku głębszych uszkodzeń – gdy naruszony jest lakier i widać blachę – lepiej poradzić się fachowca z zakładu blacharsko-lakierniczego. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie powierzenie auta w ręce specjalistów.

Woskowanie pojazdu przed zimą – dodatkowa warstwa ochronna

Jeśli wszelkie widoczne uszkodzenia lakieru zostaną usunięte, można zająć się zabezpieczeniem karoserii. Najłatwiej uczynić to myjąc auto szamponem z dodatkiem wosku. Auto detailing w Jeleniej Górze może pomóc w tej kwestii, pokrywając Twój samochód cienką warstwą ochronną, która zabezpiecza lakier przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych (sól, brud, żwir, kamienie itd.). W efekcie o wiele łatwiej będzie zmyć zabrudzenia, ponieważ nie będą przywierały do lakieru. Niestety, woski polimerowe z szamponów zabezpieczają auto około tydzień.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie po umyciu twardego wosku. Nakłada się go w postaci gęstej pasty lub kremu, pozostawia do wyschnięcia, a następnie poleruje ręcznie lub przy użyciu polerek mechanicznych. Takie preparaty utrzymują się na karoserii znacznie dłużej – od jednego do nawet trzech miesięcy. Warstwa ochronna jest grubsza, więc skuteczniej zabezpiecza lakier. I choć koszt samego wosku twardego to ok. 30-100 zł, to niestety dla uzyskania optymalnego efektu, niezbędne jest posiadane urządzenia o regulowanym, zmiennym momencie obrotowym do polerowania. Mało kto ma je w garażu, dlatego trzeba skorzystać z usług myjni. Ceny wahają się od 50 (woskowanie ręczne) do 100 zł (woskowanie mechaniczne).marowanie uszczelek

Pamiętaj o smarowaniu uszczelek

Eksperci zalecają, aby wstrzymać się z myciem auta, jeżeli temperatury powietrza będą niższe niż -10 stopni Celsjusza. Mogą wtedy powstać liczne uszkodzenia uszczelek w drzwiach oraz mikrouszkodzenia lakieru. Woda może podczas mycia wniknąć w odpryski i mikrospękania lakieru, a zamarzając spowodować większe uszkodzenia. Wosk twardy warto nałożyć na karoserię wtedy kiedy prognozy pogody będą mówiły o nadejściu siarczystych mrozów. Ale nie wolno zapominać o tym, by także przesmarować uszczelki.

Na uszczelkach drzwi czy klapy bagażnika często gromadzi się wilgoć z topniejącego śniegu lub deszczu, która przy ujemnych temperaturach zamarza, utrudnia to oczywiście ich otwarcie. Dlatego dobrze przed okresem zimowym zabezpieczyć te uszczelki specjalnie do tego przeznaczoną wazeliną techniczną.

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.