Miasta przyszłości – bliżej niż myślisz!

„Miasta przyszłości” to coraz bardziej popularny termin. Kojarzy się on z nowoczesnością i jest czymś, czego nie da się uniknąć, ponieważ technologia idzie do przodu w szybkim tempie. Czym konkretnie są tak zwane „miasta przyszłości”? Projekty takich miejsc pojawiają się coraz częściej, a ich realizacja już w jakimś stopniu się rozpoczęła.

Smart city to odpowiednik polskiego miasta przyszłości. Podobnie jak w przypadku smartphone’ów, które są inteligentne, przyjazne człowiekowi i odpowiadają na jego potrzeby, tak owe miasta mają odznaczać się tymi samymi cechami.

Według najnowszych badań znaczna połowa ludzkości, bo aż 66%, będzie żyła w aglomeracjach miejskich, co pokazuje, że koncepcja miast przyszłości jest po prostu bardzo potrzebna.

Im więcej ludzi żyje w mieście, tym bardziej jego władze muszą stawiać na inteligentne rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Takie rozwiązania mają na celu zwiększanie komfortu życia społeczności oraz minimalizowanie szkodliwego wpływu miasta na środowisko. Wynika z tego, że smart city powinny być po prostu eco-friendly.

Kolejną ważną cechą miast przyszłości jest samowystarczalność.

Program Bricscad – zachwyca licznymi funkcjami i doskonałą użytecznością. Pozwala w sposób przystępny i funkcjonalny realizować zamierzone cele. Przekonaj się sam!

Miasta (nie tak odległej) przyszłości. Czym się charakteryzują?

Koncepcja miast przyszłości zakłada stworzenie struktur miejskich, które odznaczają się ekologią. Energia w takich miejscach ma z założenia powstawać z odnawialnych źródeł. Konsumpcja oraz produkcja spożywcza będą się odbywać z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii oznacza także odejście od zasobów, które się kończą, np. paliw kopalnych.

Kolejną cechą smart city jest ich cyfryzacja oraz wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań we wszystkich obszarach życia. Mowa m.in. o transporcie, opiece zdrowotnej, zarządzaniu czy sprawach związanych z administracją.

To właśnie te dwie cechy: przyjazność środowisku i wygoda mieszkańców są kluczowe dla skutecznego wdrożenia koncepcji miast przyszłości.

Powstaje pytanie: po co? Po co przeznaczać duże ilości pracy i pieniędzy na budowanie nowoczesnych miast, skoro te, w których żyjemy, spełniają swoje funkcje?

Potrzeba ta jest motywowana chęcią zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego miasta oraz zwiększenia komfortu życia jego mieszkańców. To także chęć uniezależnienia się od zewnętrznych czynników oraz samowystarczalność w jak największej ilości różnych obszarów życia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *