Kupując nowego smartfona, można pogubić się w ilości ofert, które oferowane są obecnie na rynku. Dlatego stworzyliśmy poniższy poradnik, dzięki któremu decyzja o tym, na jaki telefon się zdecydować będzie łatwiejsza. Zwrócimy uwagę na kilka podstawowych kwestii, które stanowią główne kryteria tego, jakie parametry telefonu są kluczowe dla jego działania. Nasz poradnik podzieliliśmy na dwie części. Zapraszamy do lektury.
Parametry ekranu
Kiedyś dążyło się do tego, aby ekrany w telefonach były jak najmniejsze. Teraz tendencja ta jest odwrotna i producenci smartfonów stawiają raczej na to, aby były one coraz większe – zwykle 6 cali lub większe. W konsekwencji ramki telefonów są coraz chudsze, co nieco ułatwia korzystanie z tak dużych ekranów, choć i tak do ich obsługi potrzeba już dwóch rąk. Ci, którzy cenią sobie raczej mniejsze modele, nie pozostają jednak bez wyboru, bo np. iPhone wypuszcza wersje mini niektórych swoich telefonów.
Największą popularność wśród wyświetlaczy zyskują obecnie TFT LCD (chociaż posiadają one dosyć słabe parametry i są stosowane raczej w tańszych smartfonach), IPS LCD (cechują się dobrym kontrastem, jasnością oraz szerokokątnym widzeniem) oraz AMOLED (ma on najbardziej nasycone kolory). Do najczęściej spotykanych rozdzielczości w telefonach należą HD, HD+, Full HD oraz Full HD+.
Cenisz sobie akcesoria do smartfonów, które cechują się wysoką jakością? Sprawdź przejściówki do telefonów.
System operacyjny – mózg telefonu
Na rynku jeszcze jakiś czas temu królowały trzy główne systemy operacyjne, do których należą: Windows Phone, Google Android i Apple iOS. Ten pierwszy obecnie odchodzi już do historii i producenci nie rozwijają już tego systemu.
Wśród dwóch pozostałych największą popularność zdobył Android, natomiast iOS stosowany jest tylko w urządzeniach Apple. Android charakteryzuje się przede wszystkim możliwością pobrania i instalacji mnóstwa aplikacji i gier, które w dużej mierze dostępne są za darmo. Z kolei iOS dominuje w sprawach bezpieczeństwa i częstej aktualizacji.
Jeżeli chodzi o procesory, to podobnie jak w przypadku ekranów można podzielić je na trzy „półki jakościowe”, do których należą:
- Najsłabsze procesory, np. Snapdragon 480 5G, Snapdragon 460, Helio P35 czy Helio P22.
- Średniej jakości procesory, np. Apple A12 Bionic, Exynos 9820, Dimensity 800 czy Helio P60.
- Najlepsze procesory: Apple A14 Bionic, Kirin 9000 czy Exynos 990.
Przejdź do 2 części naszego poradnika!