Rzym – 6 zabytków, które MUSISZ zobaczyć (cz. 1)

Rzym to miasto, które stanowi kolebkę cywilizacji i warto go zwiedzać oraz wracać do niego, żeby odkrywać historię niezliczonych zabytków i poczuć niepowtarzalną atmosferę Włoch. Mnóstwo antycznych budowli, które zdobią Rzym, zachęcają, aby poznać ich przeszłość i zanurzyć się w opowieściach sprzed setek lat.

Jeśli planujesz wizytę w Rzymie po raz pierwszy, z pewnością będziesz chciał/a poznać flagowe miejsca i zabytki, które należy zobaczyć w pierwszej kolejności. Prawda jest taka, że skręcając w liczne uliczki, niemal za każdym razem można trafić na coś ciekawego i wartego uwagi. Są to przede wszystkim kościoły i obiekty sakralne.

Wybierasz się na wakacje? ZOBACZ, czym jest Answear karta podarunkowa.

Koloseum

Nasz przegląd zabytków zaczniemy od znanego chyba wszystkim Koloseum, które zostało zbudowane w I wieku, a pierwotnie ten amfiteatr mógł pomieścić nawet 70 tysięcy widzów. To tutaj rozgrywały się liczne wydarzenia, takie jak walki gladiatorów czy polowania na zwierzęta. Odbywały się tutaj także przedstawienia religijne.

W samym budynku można znaleźć pozostałości po takich pomieszczeniach jak bufety, natryski, szatnie, klatki dla zwierząt oraz liczne korytarze. Do Koloseum można było wejść wykorzystując 80 wejść, przez które publiczność mogła szybko wyjść w kilka minut.

Od połowy XVIII w. Kolosem jest specjalnie chronione ze względu na uznanie obiektu, jako miejsca męczeństwa pierwszych chrześcijan.

Forum Romanum

Ten niezwykły plac stanowił centrum życia w Starożytnym Rzymie przez prawie 1000 lat. Miejsce to z czasem stało się bardzo ważnym elementem życia politycznego, gdzie organizowano uroczystości, zgromadzenia, wygłaszano przemówienia, a także dokonywano egzekucji.

Plac i znajdujące się na nim budynki uległy zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi oraz „rozmontowywania” budowli i pozyskiwania z nich materiałów budowlanych. Jednak dziś można zobaczyć w miarę dobrze zachowane budynki, takie jak świątynia Wenus i Romy czy bazylika Konstantyna i Maksencjusza.

Prace wykopaliskowe rozpoczęto na początku XIX w., a pod koniec tego wieku rozpoczęto już regularne prace, które trwają do dziś.

Bony wakacyjne – zapoznaj się z atrakcyjną ofertą!

Kościół San Clemente

Ostatnim zabytkiem w tej części poradnika jest Bazylika św. Klemensa, która jest pierwszym kościołem w Rzymie. W IV wieku kościół był rozbudowany, jednak w XI wieku budowla została zniszczona. Odbudowano ją za czasów papieża Paschalisa II.

Kościół charakteryzuje się pięknymi dekoracjami, które promienieją złotem, jednak można tu także podziwiać sztukę, która powstawała w różnym czasie i w różnych stylach.

Zajrzyj do drugiej części naszego poradnika!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.