Czym jest off-road?

Samochody terenowe są coraz popularniejsze. Ponieważ są one ściśle związane z off-road’em, naturalnie rośnie również zainteresowanie tym tematem. Coraz więcej ludzi traktuje off-road jako pasje i sposób na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli szukasz hobby, które zapewni Ci nieco adrenaliny lub po prostu chcesz wiedzieć czym jest off-road – zapoznaj się z poniższym artykułem.

Off-road – co to jest?

Off-road jest terminem, który określa sposób jazdy pojazdem po wymagających drogach, często podmokłych, nieutwardzonych, w terenie. Wbrew pozorom nie dotyczy on tylko jazdy samochodem, ale również np. quadem, motocyklem czy czterokołowcem.

Jakie są rodzaje off-road’u?

Rozróżnia się kilka rodzajów rywalizacji terenowej:

  • Rywalizacja na czas. Jedna z najbardziej popularnych dyscyplin off-road’owych. Często podzielona na etapy, a teren bywa wymagający. Przykładem jest np. Rajd Dakar.
  • Rajdy przeprawowe. Często organizowane w ekstremalnych warunkach takich jak błoto czy rozlewiska. Celem tej konkurencji jest pokonanie przeszkód.
  • Nie jest to konkurencja, ale sposób na oryginalne i ciekawe spędzanie czasu.

Gdzie jeździć?

Jeżeli jesteśmy początkujący, warto wybrać na początek specjalnie przygotowane tory, które są dostosowane pod off-road. Informacje o takich trasach znajdziemy na stronach turystycznych. Jeżeli chcielibyśmy wybrać drogi niepubliczne, musimy posiadać zgodę właściciela na poruszanie się po nich. Warto wiedzieć, że według prawa ruch pojazdów mechanicznych może odbywać się tylko po drogach publicznych. Wyjątek stanowią wydarzenia zorganizowane, gdzie takie trasy są już wyznaczone.

Dla kogo to sport?

Off-road jest rodzajem aktywności fizycznej, która znajdzie pokaźne grono swoich fanów. Polubią się z nim zarówno miłośnicy jazdy samochodem jak i natury. Gwarantuje on sporą dawkę adrenaliny  i niezapomnianych przeżyć. Dodatkowo możemy czerpać przyjemność z kierowania pojazdem dostosowanym do jazdy po trudnym terenie, a to również zapewni niezapomniane wrażenia. Warto pamiętać, że czasem wymagane będzie zakupienie dodatkowych sprzętów. Jeżeli wybierzemy wymagająca trasę, niezbędna będzie wyciągarka. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów, np. wyciągarki elektryczne. Warto zacząć od wyciągarki 12v, ponieważ jest to optymalna propozycja, która zaspokoi podstawowe potrzeby.

Źródło zdjęć: freepik.com

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.