Palnik w grillu gazowym to jego nieodłączny element, który pozwala na przygotowanie przepysznych potraw o wyjątkowym smaku. Palniki do grilla są różne, a każdego z nich charakteryzuje głównie kształt oraz zdarza się, że zastosowanie. Nie wszystkie palniki sprawdzą się dobrze w każdej roli. Do podgrzania grubszych kawałków lub twardszego mięsa potrzebny jest dobrej jakości, mocny palnik, a do cienkich filetów lub małych kiełbasek nie będzie on aż tak wymagany, aby mięso odpowiednio się upiekło.
Palnik dwustronny
Wyposażony w tubę rozprowadzającą równomiernie ogień po całej długości palnika dla uniknięcia efektu zmniejszania się temperatury wraz z oddalaniem się od miejsca zapłonu.
Palnik podwójny
Podwójny palnik do grilla, jak sama nazwa mówi, rozpalany jest z dwóch stron. W przeciwieństwie do palnika dwustronnego nie posiada wewnątrz tuby, co powoduje zmniejszanie się temperatury wraz z odległością od miejsca zapłonu. Aby zminimalizować ten efekt, miejsce zapłonu umieszczone jest z dwóch stron, przez to temperatura nieznacznie maleje w centralnej jego części.
Palnik pojedynczy
Ma dziurki umieszczone tylko na górnej części, a płomień, tak jak we wszystkich palnikach, chroniony jest przez aromatyzer. Zapobiega to uciekaniu ognia oraz zapewnia ochronę przed kapiącym tłuszczem, oraz spadającymi częściami jedzenia i przypraw.
Palnik na podczerwień
Służą w głównej mierze do opiekania i są często wykorzystywane jako poboczne miejsce do grillowania potraw. Palnik na całej powierzchni ma dziurki, przez które uwalnia się gaz rozgrzewający palnik do czerwoności. Tym sposobem upiec na nim możemy twarde mięso, na przykład steki. Jego wadą jest brak możliwości regulacji temperatury, co przy standardowym grillowaniu chudego i lekkiego mięsa może utrudniać cały proces.
Palniki do grilla – podsumowanie
Palniki do grilla powinny być wykonane z materiałów dobrej żywotności i jakości. W zależności od rodzaju stali, z której są wykonane, będą miały różną odporność na warunki panujące wokół takie jak pogoda. Rodzaj palnika do grilla powinien zależeć nie tylko od potrzeb, ale i od rodzaju naszego grilla. Nie do każdego grilla uda się zamontować upatrzony palnik. Aromatyzery powinny zajmować jak największą powierzchnię, co ochroni powstawanie płomieni podczas kapania tłuszczu i marynat oraz spowoduje, że będą one podgrzewane i wnoszone wraz z dymem do góry, nadając im jeszcze lepszego smaku.
źródło zdjęć: freepik.com