TOP 3 brytyjskich aktorów i aktorek

Brytyjskie filmy zajmują zaszczytne miejsca, jeżeli chodzi o najlepsze produkcje, które kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. Wielu brytyjskich aktorów zrobiło też międzynarodową karierę i ma rzesze fanów na całym świecie. W naszym mini zestawieniu przedstawiamy gwiazdy, które według nas zdobyły największą (i zasłużoną) popularność.

Emma Thompson

Nasze TOP 3 brytyjskich gwiazd filmowych rozpoczniemy od Emmy Thompson, która od najmłodszych lat pokochała aktorstwo, idąc w ślad za rodzicami. Jeszcze na studiach założyła grupę teatralną i udzielała się artystycznie na wielu polach, nie tylko grając, ale także pisząc teksty.

Emma zadebiutowała w filmie „Henryk V” (1989 rok). Największą popularność zdobyła jednak kilka lat później, kiedy zagrała w filmie „Powrót do Howards End” u boku A. Hopkinsa. W 1996 roku otrzymała Oscara za… scenariusz do filmu „Rozważna i romantyczna”.

Oprócz filmu Emma Thompson, zajmuje się między innymi serialami.

Chcesz uczyć się języka angielskiego i zdobyć kwalifikacje językowe? Zapisz się na egzamin FCE!

Alan Rickman

Ten nietuzinkowy aktor, reżyser i scenarzysta pochodzi z Londynu. Od początku swojej kariery grywał zarówno na deskach teatralnych, jak i pojawiał się na dużym ekranie. Pod koniec lat 80. zdobył największy rozgłos, kiedy to zagrał w przedstawieniu „Niebezpieczne związki” – wystawiano je m.in. na Brodwayu.

Rickman w 1988 roku zagrał w „Szklanej pułapce”, gdzie skradł serce publiczności rolą złego charakteru Hansa Grubera. Potem na długo był kojarzony przede wszystkim z rolami o takim zabarwieniu, jednak można go było podziwiać w innych licznych kreacjach (m.in. w „Prawdziwie, głęboko, do szaleństwa” czy w „Z zamkniętymi oczami”). Młodszej publiczności Alan Rickman jest znany przede wszystkim jako Severus Snape z cyklu o Harrym Poterze.

Colin Firth

Nasze zestawienie zamyka Colin Andrew Firth, który jest zarówno aktorem, jak i reżyserem. Gdy był on małym dzieckiem, często podróżował z rodzicami po całym świecie, a pierwsze lata życia spędził w Nigerii, aby potem przenieść się do USA. Jego pasja do aktorstwa narodziła się w wieku około 10 lat.

Firth rozpoczął karierę w Londynie, gdzie zaczął grywać na deskach teatralnych m.in. Queens Theatre. Jego debiut przypadł na 1984 rok, kiedy zagrał w filmie „Inny kraj” rolę Tommy’ego Judda. Grywał zarówno w filmach, jak i w serialach. Popularność przyniosła mu m.in. rola arystokraty w serialowej adaptacji powieści „Duma i uprzedzenie”. Hitem okazała się komedia „Dziennik Bridget Jones” (2001) oraz jej sequel z 2004 roku, kiedy to Colin zyskał miano amanta w Hollywood.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.