Wyważanie kół w samochodzie – o czym warto pamiętać?

Jazda z niewyważonymi kołami może wzbudzać nie tylko dyskomfort, ale także być po prostu niebezpieczna. Drgania kierownicy i nieprzyjemne efekty akustyczne to tylko jedne z objawów. Dlaczego warto regularnie wyważać koła w samochodzie? Czym grozi zaniedbanie tej czynności? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego należy doważać koła w aucie?

Wyważenie kół w samochodzie jest ważne z uwagi na to, że pozwala na równomierne rozłożenie mas wokół osi obrotu koła. Wykonuje się tę czynność po to, aby nie wystąpiły miejsca, gdzie masa jest większa lub mniejsza, a środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu.

Najbardziej odczuwalnym skutkiem niewyważonych kół w naszym samochodzie jest obniżony komfort jazdy. Gdy koła są niewyważone, w czasie jazdy wyczuwalne są nieprzyjemne drgania, zarówno kierownicy jak i całego wnętrza. Czasami też towarzyszą im specyficzne dźwięki. W samochodzie średniej wielkości niedoważone koła mogą spowodować uszkodzenia, które skrócą żywotność elementów podwozia nawet o połowę! Jeżeli podejrzewasz, że Twoje koła są niedoważone, zdecyduj się na usługi sprawdzonego specjalisty. Mechanik w Tarnowie zadba o Twój samochód, świadcząc usługi na najwyższym poziomie.

Istotne jest również to, aby mieć pewność, że wszystko jest dokładnie wyważone. Aby tak się stało, nie wystarczy zastosować wyłącznie wyważarki stacjonarnej. Każde z kół w aucie powinno zostać doważone dodatkowo za pomocą stanowiska z doważarką. Warto również pamiętać o tym, że koła zawsze powinny być ważone i doważane wraz z kołpakami, gdyż mogą one powodować niedoważenia rzędu 20 gramów.

Jak często wyważać koła w samochodzie?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – jak często wyważać koła w samochodzie? Warto prowadzić stałą obserwację swojego pojazdu, aby móc odpowiednio szybko zauważyć wszelkie nieprawidłowości i odpowiednio szybko zareagować. Przyjmuje się, że powinno robić się to przynajmniej raz do roku lub:

  • po każdorazowym zdejmowaniu opony z felgi np. podczas okresowego wymieniania opon;
  • po przejechaniu 5000 km

Wyważanie kół to ważna czynność, której nie powinno się zaniedbywać. Dzięki niej nie tylko zadbasz o komfort swojej jazdy, ale także o bezpieczeństwo. Jeżeli szukasz sprawdzonego mechanika, koniecznie wybierz OMT serwis!

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.