Wyważanie kół w samochodzie – o czym warto pamiętać?

Jazda z niewyważonymi kołami może wzbudzać nie tylko dyskomfort, ale także być po prostu niebezpieczna. Drgania kierownicy i nieprzyjemne efekty akustyczne to tylko jedne z objawów. Dlaczego warto regularnie wyważać koła w samochodzie? Czym grozi zaniedbanie tej czynności? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego należy doważać koła w aucie?

Wyważenie kół w samochodzie jest ważne z uwagi na to, że pozwala na równomierne rozłożenie mas wokół osi obrotu koła. Wykonuje się tę czynność po to, aby nie wystąpiły miejsca, gdzie masa jest większa lub mniejsza, a środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu.

Najbardziej odczuwalnym skutkiem niewyważonych kół w naszym samochodzie jest obniżony komfort jazdy. Gdy koła są niewyważone, w czasie jazdy wyczuwalne są nieprzyjemne drgania, zarówno kierownicy jak i całego wnętrza. Czasami też towarzyszą im specyficzne dźwięki. W samochodzie średniej wielkości niedoważone koła mogą spowodować uszkodzenia, które skrócą żywotność elementów podwozia nawet o połowę! Jeżeli podejrzewasz, że Twoje koła są niedoważone, zdecyduj się na usługi sprawdzonego specjalisty. Mechanik w Tarnowie zadba o Twój samochód, świadcząc usługi na najwyższym poziomie.

Istotne jest również to, aby mieć pewność, że wszystko jest dokładnie wyważone. Aby tak się stało, nie wystarczy zastosować wyłącznie wyważarki stacjonarnej. Każde z kół w aucie powinno zostać doważone dodatkowo za pomocą stanowiska z doważarką. Warto również pamiętać o tym, że koła zawsze powinny być ważone i doważane wraz z kołpakami, gdyż mogą one powodować niedoważenia rzędu 20 gramów.

Jak często wyważać koła w samochodzie?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – jak często wyważać koła w samochodzie? Warto prowadzić stałą obserwację swojego pojazdu, aby móc odpowiednio szybko zauważyć wszelkie nieprawidłowości i odpowiednio szybko zareagować. Przyjmuje się, że powinno robić się to przynajmniej raz do roku lub:

  • po każdorazowym zdejmowaniu opony z felgi np. podczas okresowego wymieniania opon;
  • po przejechaniu 5000 km

Wyważanie kół to ważna czynność, której nie powinno się zaniedbywać. Dzięki niej nie tylko zadbasz o komfort swojej jazdy, ale także o bezpieczeństwo. Jeżeli szukasz sprawdzonego mechanika, koniecznie wybierz OMT serwis!

Jak działa pomoc drogowa?
Warto dowiedzieć się, jakiej pomocy może udzielić pomoc drogowa. Jest to przydatna wiedza, zwłaszcza gdy znajdziesz...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.