Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Zastanawiasz się, czy zezłomowanie samochodu jest opłacalne? Okazuje się, że korzyści płynące z tego rozwiązania mogą czasem zaskoczyć niejednego. Zobacz, kiedy warto się zdecydować na auto kasację i jak prawidłowo dopełnić wszelkich formalności z tym związanych!

Złomowanie pojazdu – kiedy jest opłacalne?

Po co w ogóle złomować samochód? A właśnie po to, kiedy:

  • stwierdzono szkodę całkowitą po wypadku drogowym,
  • poruszasz się wyeksploatowanym samochodem, który stwarza zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu – lepiej zakończyć jego użytkowanie, zanim skończy się to wypadkiem,

  • posiadasz stary samochód, który jest w fatalnym stanie technicznym. Jego sprzedaż może być nie tylko trudna, a może nawet wiązać się z konsekwencjami w sytuacji, gdy nowy nabywca nie jest świadomy wszystkich usterek,

  • ubezpieczenie OC dla starych samochodów przewyższa znacznie wartość samego pojazdu. Zamiast inwestować pieniądze w taki stary samochód, lepiej się go pozbyć i kupić młodszy model, za którego polisę zapłacisz mniej i który będzie Ci służyć o wiele lepiej i o wiele dłużej.

Złomowanie samochodu – jak to wygląda?

1. Najpierw wybierz Stację Demontażu Pojazdów posiadającą zezwolenie od Marszałka Województwa (taką, jak np. https://kupiewszystkieauta.pl/ czy https://szrot-warszawa.pl/ )

2. Odwiedź ją i weź ze sobą takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablica rejestracyjna. Upewnij się też, że auto posiada czytelny numer VIN.

3. Jeśli stacja zdecyduje się na auto kasację w Warszawie, podpisz umowę kupna-sprzedaży.

4. Odbierz od pracownika stacji 3 egzemplarze dokumentu poświadczającego zezłomowanie samochodu – jeden zostaje u niego, drugi jest potwierdzeniem dla Ciebie, trzeci będzie potrzebny w urzędzie do wyrejestrowania.

5. Wyrejestruj auto w ciągu 30 dni od demontażu. W urzędzie będziesz potrzebować dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, potwierdzenia polisy OC oraz zaświadczenia ze Stacji Demontażu Pojazdów. Opłata skarbowa wyniesie w tym przypadku 10 zł.

6. Powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu samochodu, aby zakończyć polisę.

Złomowanie auta a ubezpieczenie

Jeśli jesteś posiadaczem starego samochodu w kiepskim stanie technicznym, z pewnością wiesz, ile kosztuje jego utrzymanie. Mowa tu nie tylko o dużym zużyciu paliwa czy ciągłych naprawach, ale przede wszystkim o wysokiej stawce OC, którą towarzystwa naliczają w przypadku starszych modeli. Nie powinno więc dziwić to, że zezłomowanie takiego pojazdu jest świetnym sposobem na pozbycie się przykrego obowiązku płacenia składki ubezpieczeniowej – jak już wcześniej wspomnieliśmy, jego sprzedaż nie wchodzi bowiem w grę, a wykupywanie kolejnego OC jest po prostu nieopłacalne.

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.